Ericchi Funda Books Others Jeśli myślałeś, że Scrabble to gra słowna, pomyśl jeszcze raz

Jeśli myślałeś, że Scrabble to gra słowna, pomyśl jeszcze raz

Scrabble jest powszechnie wymieniane jako najpopularniejsza gra słowna na świecie. Naprawdę, Scrabble to popularna gra planszowa, w którą gra się na stołach kuchennych na całym świecie i na kwitnącej międzynarodowej scenie turniejowej. Czy jednak określenie Scrabble jako gry słownej jest trafne?

Na pierwszy rzut oka worek stu płytek z literami, w którym każdy gracz ma jednocześnie stojaki z siedmioma literami, z których można tworzyć słowa i umieszczać je na planszy, może wyglądać na grę słowną. Po bliższym zbadaniu należy zakwestionować to powszechne założenie.


Gdyby Scrabble był naprawdę grą słowną, można by się spodziewać, że najbardziej doświadczonymi graczami byliby gracze o najlepszych umiejętnościach językowych. Należą do nich autorzy, dziennikarze, profesorowie języków i przedstawiciele podobnych zawodów. Rzeczywistość opowiada inną historię. Te zawody są rzadkością wśród graczy Scrabble na szczycie międzynarodowych rankingów.

Gdyby przeprowadzić ankietę wśród uczestników odbywających się co dwa lata Mistrzostw Świata w scrabble-word-finder.com , okazałoby się, że bardzo znacząca część tych elitarnych graczy w Scrabble pochodzi z zawodów matematycznych, aktuarialnych, księgowych, architektonicznych i inżynieryjnych. Zawody te odzwierciedlają umiejętności strategiczne, umiejętności krytycznego i strategicznego myślenia oraz umiejętności matematyczne i statystyczne, które wyznaczają różnicę między zwycięzcą a przegranym w Scrabble lub różnicę między zawodnikiem na poziomie mistrzowskim a średniozaawansowanym lub początkującym graczem.

W grze Scrabble słownictwo jest o wiele mniej ważne, niż można by początkowo sobie wyobrazić. Chociaż oczywiście słownictwo odgrywa ważną, w rzeczywistości zasadniczą rolę w grze, samo słownictwo nie wygra wielu gier Scrabble. Można to trochę porównać do wojny. W bitwie jedna strona może mieć większość broni, a nawet większą armię, chociaż bez solidnego strategicznego planu bitwy wojna jest prawie zakończona, zanim się zacznie. Bez solidnego planu bitwy największa armia z największą ilością broni nie pokona przeciwnika.

Na planszy Scrabble strategiczne decyzje podejmowane są przy każdym ruchu. Możesz mieć świetne słowo gotowe do zagrania, ale która pozycja na planszy jest najlepsza do zagrania? Często będzie wiele pozycji, w których można zagrać słowo. Należy szybko obliczyć w pamięci, która pozycja da najwyższy wynik. Nawet wtedy nie zawsze rozsądnie jest grać na pozycji z najwyższą punktacją, jeśli na przykład otwiera to przeciwnikowi potrójną szansę na zdobycie dodatkowej premii. Decydowanie się na inną pozycję na tablicy w celu uzyskania niższego wyniku może być czasem lepszą decyzją strategiczną.

Podobnie gracz strategiczny bierze pod uwagę równowagę między samogłoskami i spółgłoskami w stojaku. Często mądrzejszym wyborem jest zagranie słowa o małej punktacji i utrzymanie dobrze wyważonego stojaka, niż wybranie słowa o wyższej punktacji, które nie pozostawia żadnych samogłosek w następnym ruchu.

Gracz strategiczny rozważy również statystyczne prawdopodobieństwo wylosowania dobrych płytek z worka na listy Scrabble. Odgrywanie pojedynczej płytki ze stojaka w nadziei na podniesienie Q jest generalnie nierozsądne ze względu na niskie prawdopodobieństwo wylosowania tego Q. Ta sama gra w celu podniesienia znacznie bardziej powszechnej litery, którą należy uformować Twoje następne słowo bonusowe, takie jak E, może częściej być satysfakcjonujące.

Aby jeszcze bardziej utwierdzić się w przekonaniu, że Scrabble nie jest przede wszystkim grą słowną, przyjrzyjmy się kilku niedawnym zwycięzcom międzynarodowych turniejów, które opowiadają barwną historię. Rosnąca tendencja polega na tym, że zawodnicy z krajów takich jak Tajlandia i Malezja, gdzie angielski nie jest nawet podstawowym językiem, odchodzą z trofeami turniejowymi. To, czego tym konkurentom może brakować w zakresie codziennego słownictwa języka angielskiego, rekompensują z nawiązką swoimi umiejętnościami strategicznymi, matematycznymi, statystycznymi i logicznymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post